Az Escala San Martín életminőség mérő eszköz adaptálása és tesztelése

2019.10.28.

Magyarországon jelenleg nem érhető el olyan eszköz, amely a SHF személyek életminőségét mérni képes, ezért – ahogy arról korábban hírt adtunk –, a TÁRS projekt szakemberei, az SHF modellprogram keretében az Escala San Martin életminőség mérő eszköz fordítását és adaptálását tűzték ki célul. Az eszközt és az ahhoz kapcsolódó Kézikönyvet várhatóan jövő év elején mutatják be a széles szakmai közönség számára.

A mérőeszközt 2014-ben a spanyol Fundación Obra San Martin[1], illetve az Instituto Universitariode Integración en la Comunidad (INCO)[2] közösen dolgozta ki. Annak érdekében, hogy a Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. (NFSZK Nonprofit Kft.) használni tudja és más szervezetek számára is elérhetővé tudja tenni ezt az eszközt Magyarországon is, 2019. szeptember végén aláírta az INICO-INSTITUTO UNIVERSITARIO DE INTEGRACIÓN EN LA COMUNIDAD (de la Universidad da Salamanca) szervezettel a – magyarul – San Martín Skála használati engedély megállapodását.

Az életminőséget mérő eszközt lefordítása után 2019. április és május során az SHF tanácsadók segítségével több kiváltásban résztvevő intézményben (Boldogkőváralja, Tokaj, Kéthely, Pásztori), illetve az Egyenlő Esélyekért! Alapítvány támogatott lakhatást, a Mozgássérültek Somogy Megyei Egyesületének Nappali és Lakóotthonát, illetve a XV. kerületi Fejlesztő Gondozó Központ igénybevevői és őket segítő támogatóik körében megtörtént a tesztelés, a véglegesítése pedig – a visszajelzések alapján – folyamatban van.

Hazánkban ez lesz az első olyan mérőeszköz, amely értékeli a jelentős fogyatékossággal rendelkező fogyatékos felnőtt személyek (olyan értelmi fogyatékossággal élők, akik komplex támogatást igényelnek) életminőségét. Az eszköz lehetővé teszi az életminőség profiljának beazonosítását, s lehetőséget nyújt ezáltal a támogatási tervek kialakítására, amely nem csak az érintettet segíti, hanem a szolgáltatást biztosító szervezetet is. A próbafelvétel során is bebizonyosodott, hogy a San Martin Skála lehetővé teszi a szakemberek és szervezetek számára, hogy olyan feladatokra összpontosítsanak, amelyek majd jól tükrözik a szolgáltatást igénybevevő, fogyatékos emberek személyes igényeit és az életminőségüket befolyásoló életterületeket.

A San Martin Skálát a „Semmit rólunk nélkülünk!” elvnek megfelelően az érintett személlyel és az őt legjobban ismerő személlyel kell kitölteni, akinek megvan a lehetősége arra, hogy különböző helyzetekben megfigyelje a mérésben részt vevő fogyatékos személyt. A mérőeszköz 95 elemből áll, amely az életminőség 8 dimenziója köré szerveződik. Mindezek objektív szempontok szerint megfigyelhetőek, s ezáltal egy reális képet tudnak adni az SHF személyről.

Az eszközt és az ehhez kapcsolódó kézikönyvet ősszel véglegesítik a TÁRS projekt szakemberei, s várhatóan jövő év elején mutatják be a szélesebb szakmai közönségnek. Ezzel párhuzamosan pedig elkezdenék az SHF személyek életminőségének éles felmérését is.

 


[1] Értelmi fogyatékosokkal dolgozó szervezet

[2] Az INICO a Salamanca Egyetemhez szorosan köthető háttérintézet. Az intézetet olyan szakemberek hozták létre, akik képzési, kutatási és tanácsadási tevékenységet végeznek a fogyatékosság területén, melynek célja a hátrányos helyzetű célcsoport egész életen átívelő életminőségének, önrendelkezésének javítása és fejlesztése.

  Kapcsolódó fájlok

  • Az-SHF-modellprogram-szakmai-részletei_2019.01.10

Információs és koordinációs pontok