Látássérültek foglalkozási rehabilitációja

2004 és 2009 között több pályázat fókuszált a látássérült személyek foglalkozási rehabilitációjának területére. A fejlesztések általános célja a látássérült személyek elemi és foglalkozási rehabilitációjának fejlesztése, az egészségügyi rehabilitációval történő összekapcsolása, valamint speciális foglalkozási rehabilitációs módszertan kidolgozása volt.

A pályázatok megvalósítása során igazolást nyert az a megállapítás, hogy a foglalkozási rehabilitációs szolgáltatás sikerességének fontos záloga az, hogy minden esetben elemi rehabilitáció előzze meg a foglalkozási rehabilitációt, annak érdekében, hogy az elhelyezkedésnek ne legyen akadálya például az önálló közlekedéstől való félelem.

Ennek jegyében az elemi és a foglalkozási rehabilitáció összekapcsolására két modell került kidolgozásra.

Az egyik modellben a szolgáltatási folyamatot megosztották az elemi és a foglalkozási rehabilitációs területhez jól értő, de különálló szolgáltató szervezet között. Így az elemi rehabilitációs szakaszt követően az ügyfél átirányításra került a folyamat második részét biztosító foglalkozási rehabilitációs szolgáltató szervezethez, tehát a szolgáltatást két együttműködő, de egymástól független szervezet nyújtotta.

A másik modell szerint mindkét szolgáltatási folyamatot egy szervezet végezte azáltal, hogy a korábban csak elemi rehabilitációval foglalkozó szervezet átvette a munkaerőpiaci szolgáltatásnyújtás módszertanát és integrálta saját szolgáltatási körébe, saját szervezetére. Így a szolgáltatás egészét – elemi- és foglalkozási rehabilitációs tevékenységet – saját szervezetén belül valósította meg.

A pályázatokon csak olyan szervezetek/intézmények indulhattak, amelyek már működtettek elemi és/vagy foglalkozási rehabilitációs szolgáltatást,  és vállalták a célcsoport számára a fenti modellek valamelyike szerint a komplex szolgáltatás elindítását.

A pályázatok megvalósítása során az alábbi termékek készültek el:

Információs és koordinációs pontok