A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) az Új Széchenyi Terv keretében 2011 novemberében hirdette meg a TÁMOP-5.3.8-11/A1 kódszámú, „A leghátrányosabb helyzetű csoportok munkaerő-piaci esélyeinek növelése érdekében motiváló képzések és kapcsolódó szolgáltatások támogatása” című kiemelt konstrukciót.
A tervezési felhívásra 2012. elején egy öttagú konzorcium nyújtotta be pályázatát, mely konzorciumnak tagjai a következő szervezetek voltak:
- Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft (NFSZK jogelődje) – konzorciumvezető
- Társadalomfejlesztési Módszertani és Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. – konzorciumi tag
- ERFO Nonprofit Kft. – konzorciumi tag
- FŐKEFE Rehabilitációs Foglalkoztató Ipari Nonprofit Kft. – konzorciumi tag
- KÉZMŰ Fővárosi Kézműipari Nonprofit Kft. – konzorciumi tag
A TÁMOP-5.3.8-11/A1-2012-0001 kódszámú, „Rehabilitáció – Érték – Változás (RÉV): Megváltozott munkaképességű személyek munkaerő-piaci helyzetének elősegítése érdekében történő rendszerszintű képzési és szolgáltatásfejlesztési modellprogram” című kiemelt projekt szakmai megvalósítása 2012. május elsején kezdődött és 2015. november 30-ig zajlott, felelőse az NFSZK-n belül a RÉV Projektiroda volt.
A támogatás összege 4.743.538.083 Ft volt.
Projekt tartalma
A projekt célja a megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiacon való elhelyezkedési esélyeinek javítása volt.
Stratégiai célként a következők kerültek meghatározásra:
- a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztathatóságának javítása;
- országos szakmai és módszertani központ létrehozása, amely kiemelt feladatának tekinti a foglalkozási rehabilitáció szereplői közötti szakmai kommunikáció generálásának elősegítését valamint szakmai támogatás biztosítását a munkaerőpiaci szolgáltató szervezetek egységes minőségű szolgáltatásnyújtásához;
- országos tudásmenedzsment hálózat létrehozása és működtetése.
A projekt közvetlen célcsoportjai a konzorciumban részt vevő állami tulajdonban lévő szervezeteknél foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek, valamint a kiemelt programhoz szorosan illeszkedő egyfordulós pályázati konstrukció során létrejövő munkaerőpiaci szolgáltató és szakmai támogató hálózat tagjainál dolgozó szakemberek voltak.
A projekt közvetett célcsoportjának a megváltozott munkaképességű személyek teljes körét Magyarországon, a munkaadókat, a megváltozott munkaképességű munkavállalók segítőit, hozzátartozóit, valamint a szemléletformálás vonatkozásában a társadalom egészét tekintette.
A projektben megvalósult tevékenységek
- Létrejött az Országos Foglalkozási Rehabilitációs Módszertani központ, amely a munkaerőpiaci szolgáltató szervezetek hálózatának kialakítása révén biztosította az információáramlást, a jó gyakorlatok megosztását és a fejlesztések közössé tételét;
- országosan egységes mérési és értékelési (monitoring) rendszer került kialakításra, amely egyfelől a szakpolitikai döntéshozók, másfelől a módszertani központ számára szolgáltatott megbízható információkat, adatokat az alternatív munkaerőpiaci szolgáltató szervezetek tevékenységéről;
- eszköz és módszertan kialakítása történt a védett foglalkoztatásban dolgozó megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiacra való átvezetéséhez;
- komplex felmérésre épülő alapvető, általános és specifikus képzések kerültek megvalósításra, melyek segítségével javítani lehetett a védett szervezeteknél dolgozó megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedésének esélyeit;
- létrejött egy a projekt szakmai és módszertani elemeit támogató informatikai hálózat, amely hozzájárult a célcsoportok könnyebb eléréséhez, a kapcsolattartás gördülékenységének biztosításához és a projekt fenntarthatóságához.
A célok elérése érdekében a feladatok szoros együttműködésben valósultak meg a célcsoportok érdekvédelmi szervezeteivel, a szakpolitikai és szakmai döntéshozókkal, a foglalkozási rehabilitáció állami, nonprofit és forprofit szereplőivel.
A projekt eredményeit összefoglaló magyar és angol nyelvű kiadványok: