RÉV projekt - Szakmai anyagok

A RÉV projekt konzorciumvezetőjeként szervezetünk számos szakember bevonásával sokoldalú szakmai fejlesztésben vett részt a projekt ideje alatt, melynek eredményeként több szakmai kiadvány, módszertani és kutatási anyag készült.  

A következőkben ezek a szakmai anyagok kerülnek felsorolásra, melyek a dokumentumok címére kattintva teljes terjedelmükben elérhetővé válnak.

A projekt egyik fontos kiadványa az Egységes Szolgáltatás Módszertan kézikönyv, amely a hazánkban működő alternatív munkaerőpiaci szolgáltatási modellek elemeit ötvözve kívánta egységes módszertani alapokra helyezni a megváltozott munkaképességű személyek számára nyújtott munkaerőpiaci szolgáltatásokat.

Az akkreditált foglalkoztatók számára a tranzitálás jogszabályban meghatározott feladatának támogatására készült el a foglalkoztatóknál dolgozó tranzit (B1/C1) minősítéssel rendelkező munkavállalók nyílt munkaerőpiaci átvezetéséhez módszertani hátteret biztosító Átvezetésszolgáltatás módszertan.

Az előzőekben ismertetett módszertani anyagok elkészítését helyzetfeltáró kutatások előzték meg. Az egyik kutatás a hazai alternatív munkaerőpiaci szolgáltatási helyzetet és a szervezetek által alkalmazott módszertanokat mutatta be Megváltozott munkaképességű embereknek nyújtott munkaerőpiaci szolgáltatások módszertanai Magyarországon címmel. A másik kutatás - Helyzetfeltárás az „Átvezetés” módszertanához”- az akkreditált foglalkoztatók valamint a szolgáltató szervezetek közötti együttműködést és annak lehetőségeit tárta fel.

A fejlesztés keretében kidolgozásra került egy képzési tananyag is – mely RÉV – Alapvető képzések címen érhető el a honlapon – azzal a céllal, hogy az akkreditált foglalkoztatóknál dolgozó emberek számára az általános munkavállalói kulcskompetenciák fejlesztése által segítséget nyújtson a későbbi nyílt munkaerőpiaci munkavállaláshoz.

A „Munkáltatói kapcsolatépítés és partnerség-fejlesztés a foglalkozási rehabilitációban” című módszertani kézikönyv arra vállalkozott, hogy elősegítse a megváltozott munkaképességű emberek munkavállalását támogató szakemberek eligazodását a szociális területtől igencsak eltérő üzleti szférában, felkészítse őket egy hatékony és eredményes kapcsolatrendszer kiépítéséhez és fenntartásához.

A foglalkozási rehabilitáció területén dolgozó tanácsadók általában széles körű vizsgálatokat végeznek annak érdekében, hogy megállapítsák, milyen jellegű munkára alkalmasak a hozzájuk forduló emberek. A projekt keretében összeállításra került egy „Alkalmasságvizsgáló eszköz katalógus Megváltozott munkaképességű személyek kompetenciavizsgálatára”, mely ehhez a munkához kívánt segítséget, eszközt nyújtani.

Szintén a projekt keretében került kifejlesztésre az a Szolgáltatáselemző Rendszer (SZER) is, mely a foglalkozási rehabilitációs szolgáltató szervezetek mindennapi munkája során felmerülő adatok rögzítésére, a szolgáltatási tevékenység nyilvántartására, nyomon követésére szolgált a 2014 és 2019 közötti működése során. A rendszerből kinyert adatokat kollégáink negyedévente feldolgozták, a kapott információkból jelentéseket készítettek SZER gyorsjelentés címen.

Hálózati Évkönyv egy olyan kiadvány, mely bemutatja a RÉV projekt idején kialakult és működtetett Országos Munkaerő-piaci Szolgáltató és Szakmai Támogató Hálózat létrehozásának folyamatát, hozzáférhetővé teszi azokat az eredményeket, szakmai anyagokat, amelyek a Hálózat működésének első szakaszában jöttek létre, továbbá tartalmazza a hálózati tagszervezetek – az évkönyv készítésekor aktuális – alapvető adatait.

Információs és koordinációs pontok