A fogyatékos személyek esélyegyenlőségének megteremtése, beleértve a foglalkoztatást is, nagyon aktuális téma napjainkban. A végzettség megszerzését követően a pályakezdő fiatalok nagy részének nehézséget okoz a munka világába való átlépés. Különösen igaz ez a fogyatékos fiatalokra, akiknek a munkatapasztalat hiányán túl speciális szükségleteik is megnehezíthetik a munkavállalást. Ehhez kapcsolódva, az Emberi Erőforrások Minisztériumával együttműködésben, 2017 márciusában indítottuk el programunkat, mely a megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját elősegítő projekteket hivatott támogatni.
Célunk egy egymásra épülő foglalkozási rehabilitációs rendszer alapjainak megteremtése, amely az iskolát befejező fiatal korosztálytól kezdve a különféle fogyatékossági csoportok és megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási problémáinak feltárása révén a jövőben lehetőséget biztosít a célzottabb munkaerőpiaci beavatkozások, programok kidolgozásához, a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának bővítéséhez, a társadalmi szemléletformáláshoz.
A program négy komponensből áll:
„A” komponens
Oktatási intézményből kilépő fiatalok elhelyezkedésének támogatása
MÓDSZERTANI AJÁNLÁSOK
„Megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját elősegítő programok támogatása” – FOGLALKOZTATÁS 2016
A program eredményei a Módszertani ajánlások tükrében
2017 márciusa és 2018 decembere között 8 szervezet valósította meg a projekt „A” komponensét, mely az „Oktatási intézményből kilépő fiatalok elhelyezkedésének támogatása” feladat köré szerveződött.
Munkájuk során a szervezetek az oktatási intézményből kilépő 16-30 év közötti célcsoporttal dolgoztak: sajátos nevelési igényű, beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézségekkel küzdő, illetve fogyatékos fiatalok, egyetemi hallgatók kerültek bevonásra. A vállalt feladat a célcsoport megfelelő információkkal történő ellátásától a foglalkozási rehabilitációs szolgáltatásokon át a munkáltatókkal történő együttműködésig sokféle tevékenységet felölelt. Minden szervezet saját korábbi szakmai tapasztalataira építve, saját megközelítésében valósíthatta meg programját.
Ennek köszönhetően többféle szempontból is láthatóvá vált, hogyan épülhet fel egy ilyen tevékenységsorozat. Módszertani ajánlásaikban részletesen megosztják az érdeklődőkkel, hogy milyen tapasztalatok megszerzésén át vezetett az út a fiatalok sikeres munkaerőpiaci felkészítéséig, és egyúttal a célcsoportba tartozó fiatalok általános helyzetéről, jellemzőiről, körülményeiről is árnyalt képet kaphatunk.
A tevékenység hiánypótló, hiszen az érintett diákok felkészítésének gyakorlata az oktatási intézményekben hiányzik, és a tapasztalat azt mutatja, hogy még az ezen a területen dolgozó szervezetek számára sem feltétlenül egyértelműek és széles körben elterjedtek azok a fogalmak és megoldási módszerek, melyeket a program megvalósítására lehetőséget kapott pályázók sikerrel alkalmaztak, sok esetben őket is a tevékenység során szerzett tapasztalataik segítették a megoldás felé.
Az anyagokból jól használható módszereket kapunk arra nézve, hogy milyen módon lehetséges a fiatalok adottságait, motivációit feltárni, a célokat felállítani, és azután megtalálni és széleskörűen felkészíteni a számukra megfelelő munkáltatót a fogadásukra. Önismeret, stresszkezelés, egyéni karrier-tanácsadás, próbainterjú – hogy csak néhányat említsünk a témák közül.
A szociális kompetenciák, illetve a különféle készségek fejlesztésének módszerei, valamint a munkára felkészítő képzések is részletes bemutatásra kerülnek, és a program során megszervezett állásbörzék tanulságait is megismerhetjük. Egy hamar népszerűvé vált társasjáték is kifejlesztésre került, amely a munkaerőpiac leképezésével játékos formában teszi átélhetővé a játékosok számára, milyen nehézségekbe ütköznek a megváltozott munkaképességűek álláskeresésük során.
A diákokon és a munkáltatókon kívül a projekt célcsoportjához tartoztak még a köznevelési intézmények, a család, a foglalkozási rehabilitáció intézményrendszerének szereplői is. Ehhez kapcsolódva említésre kerülnek az esetleges kockázati tényezők is, és például a szülők, a család felkészítésére is találhatunk jól bevált gyakorlatokat.
Fontosnak tatjuk megemlíteni, hogy a program időtartama alatt a szakmai információáramlást, együttműködést a szakmai konzultációk és a minden megyében és Budapesten is megrendezésre került, nagyon jó visszhangot kapott, összesen 20 ágazatközi találkozó is segítette.
A program eredményeképpen 73 fő került elhelyezésre a nyílt munkaerőpiacon.
Szándékunk szerint a most közreadott ajánlásokat haszonnal tanulmányozhatja, meríthet ötleteket belőlük minden, a területen dolgozó szervezet:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem módszertani ajánlása
Kézenfogva – Összefogás a Fogyatékosokért Alapítvány módszertani ajánlása
Motiváció Mozgássérülteket Segítő Alapítvány módszertani ajánlása
Munkaerőpiacon Maradás Egyesület módszertani ajánlása
Napra Forgó Nonprofit Közhasznú Kft. módszertani ajánlása
Salva Vita Alapítvány módszertani ajánlása
Special Pécs Fogyatékosokért Alapítvány módszertani ajánlása
Szimbiózis a Harmonikus Együtt-létért Alapítvány módszertani ajánlása
Az itt megvalósuló programok az oktatásból kilépő fogyatékos fiatalok munkaerőpiaci elhelyezkedését támogatják, végső céljuk a nyílt munkaerőpiaci integráció. Ennek elérése érdekében a programmegvalósító szervezetek komplex, fejlesztő, munkaerőpiaci integrációt elősegítő foglalkozási rehabilitációs szolgáltatásokkal támogatják a pályakezdő, fogyatékos fiatalok oktatásból a munka világába való átlépését.
A program során 8 szervezet közel 300 fogyatékos fiatalt vont be a programba, melynek végén több mint 70 fiatal kerülhet ki a nyílt munkaerőpiacra.
Megvalósító szervezetek:
Szervezet neve |
Település |
Honlap |
Kézenfogva – Összefogás a Fogyatékosokért Alapítvány |
Budapest |
|
Salva Vita Alapítvány |
Budapest |
|
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem |
Budapest |
|
Special Pécs Fogyatékosokért Alapítvány |
Pécs |
|
Szimbiózis a Harmonikus Együtt-létért Alapítvány |
Miskolc |
|
Munkaerőpiacon Maradás Egyesület |
Debrecen |
|
Motiváció Mozgássérülteket Segítő Alapítvány |
Budapest |
|
Napra Forgó Nonprofit Közhasznú Kft. |
Érd |
„B”komponens
Atipikus foglalkoztatás ösztönzésének háttértámogatása
ATIPIKUS FOGLALKOZTATÁS ÖSZTÖNZÉSÉNEK HÁTTÉRTÁMOGATÁSA
„Megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját elősegítő programok támogatása” – FOGLALKOZTATÁS 2016
Atipikus foglalkoztatás ösztönzésének háttértámogatása komponens eredményei
A megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása bővítésének egyik lehetősége az atipikus foglalkoztatás, ehhez szeretne gyakorlati segítséget nyújtani ez a programelem.
A Revita Alapítvány gondozásában három gyakorlati példatár született: részmunkaidős, távmunka keretében foglalkoztatott, illetve a megváltozott munkaképességű személyek önfoglalkoztatóvá válásának útjairól, a gyakorlati tapasztalatokról szóló anyagok. A példatárak tartalmazzák az elmúlt évek témához kapcsolódó szaktudását, hiszen a hazai és nemzetközi szakirodalom áttekintésének tapasztalatait összegzik.
Projektjük keretében 4 rövidfilm is készült:
Fontos része a példatáraknak, hogy az említett foglalkoztatási formák, illetve a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának kockázati tényezőit is összegyűjtik.
A Pécsi Tudományegyetem KPVK Munkatudományi Kutatócsoportjának tanulmánya a megváltozott munkaképességű személyek atipikus foglalkoztatásának Dél-Dunántúlon szerzett tapasztalatait ismerteti. A konkrét foglalkoztatási gyakorlatokon túlmenően az írásból alaposan tájékozódhatunk a határozott idejű munkaviszony, a részmunkaidős foglalkoztatás és a távmunkavégzés, bedolgozás, illetve a munkaerő-kölcsönzés elvi és jogi kereteiről is.
A tanulmány bemutatja a vonatkozó HR módszertanát, segítséget nyújtva a munkáltatóknak a megváltozott munkaképességű emberek atipikus foglalkoztatásban történő alkalmazásához.
A Példatár ismerteti a PTE „Érzékeny Egyetem” koncepcióját, támogató gyakorlatát, és olyan esettanulmányokat is olvashatunk, melyek kapcsolódnak az atipikus foglalkoztatás témaköréhez.
A Napra Forgó Közhasznú Nonprofit Kft. anyaga a munkáltató szempontjait helyezi előtérbe, azt, hogy az adott munkáltató részére mit jelent az atipikus, az átlagtól eltérő foglalkoztatási forma. Ezen felül a jó gyakorlatok adaptálhatóságát is tanulmányozták, hogy a kevésbé tapasztalt kis- és középvállalkozások is nagyobb eséllyel követhessék a példákat. Azt is vizsgálják, hogy vajon milyen motiváció mentén, és milyen integrációs koncepció és gyakorlat útján valósul meg ez a típusú foglalkoztatás.
A megosztott eszközök, tudások révén igyekeznek a megváltozott munkaképességű, adott esetben inaktív munkavállalók bevonását is elősegíteni, hiszen a megváltozott munkaerőpiaci körülmények ezt különösen indokolttá teszik. Természetesen ebből az anyagból sem maradnak el a jól hasznosítható esettanulmányok.
A program az atipikus foglalkoztatáshoz köthető munkahelyi jó gyakorlatok feltárásával és bemutatásával kíván hozzájárulni a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának ösztönzéséhez, valamint a társadalmi szemléletformáláshoz.
A programmegvalósítók országszerte több mint 200 munkáltató megkeresését vállalták, ahol konkrét munkahelyi gyakorlatok, tapasztalatok, valamint akadályozó tényezők összegyűjtését és elemzését végzik az atipikus foglalkoztatás vonatkozásában. A feltárt munkahelyi gyakorlatok adaptálhatóságának vizsgálatát követően minden szervezet vállalta egy-egy gyakorlati példatár elkészítését, melyben összegyűjtve szerepelnek az egyes feltárt munkahelyi jó gyakorlatok. Az elkészült példatárak a pályázat lezárását követően elérhetőek lesznek a honlapon.
Programmegvalósítók:
Szervezet neve |
Település |
Honlap |
Pécsi Tudományegyetem |
Pécs |
|
Revita Alapítvány |
Debrecen |
|
Napra Forgó Nonprofit Közhasznú Kft. |
Érd |
|
JOB Személyzeti Tanácsadó Kft. |
Budapest |
„C” komponens
Foglalkoztatást ösztönző gyakorlatok, a rehabilitációs hozzájárulás fizetésének nemzetközi tapasztalatai alapján
FOGLALKOZTATÁST ÖSZTÖNZŐ GYAKORLATOK, A REHABILITÁCIÓS HOZZÁJÁRULÁS FIZETÉSÉNEK NEMZETKÖZI TAPASZTALATAI ALAPJÁN
„Megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját elősegítő programok támogatása” – FOGLALKOZTATÁS 2016
Kutatási eredmények
A Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar Munkatudományi Kutatócsoportja által összeállított tanulmány kilenc európai országban vizsgálta a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának ösztönzését célzó gyakorlatokat.
Átfogó képet kapunk a tanulmány célcsoportjáról és az Európai Fogyatékosságügyi Stratégia 2010-2020 főbb fókuszpontjairól. Az Európában élők hatoda, csaknem 80 millió ember számára valamilyen fokban meglévő fogyatékosságuk miatt nem biztosított a teljes mértékű társadalmi szerepvállalás, és a munkaerőpiachoz történő korlátozott hozzáférésük miatt szegénységi rátájuk 70%-kal magasabb, mint az átlagos embereké. (27. old).
A jelzett országokban vizsgálják azokat a politikákat és stratégiákat, amelyek jelentősen befolyásolják a fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának filozófiáját és irányait. Az Európai Unió tagállamaiban a foglalkoztatási hátrányok kezelésére az aktív, személyre szabott integráció elvét tekinthetjük mértékadónak, melynek részletes kifejtését kapjuk.
A nemzeti szintű ösztönző rendszerek bemutatása előtt a tanulmány kitér a rehabilitációs hozzájárulás elvi megközelítésének lehetséges útjaira, hiszen például éppen a kvótarendszert tekinthetjük szabályozó mechanizmusnak, de éppúgy a szakpolitikai intézkedések hatékonyságát biztosító eszköznek is.
Az egyes országokban működő foglalkozási rehabilitációs rendszerek összehasonlító vizsgálatához természetesen ki kellett dolgozni egy egységes szempontsort, valamint a fogalmak tisztázása is fontos feladatot jelentett, mert a megváltozott munkaképesség fogalma az egyes országokban eltér egymástól.
Minden egyes ország esetében képet kaphatunk a munkaerőpiaci körülményekről, és részletesen bemutatják a fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek helyzetét. A foglalkozási rehabilitációra szakosodott intézményeket, a nyújtott szolgáltatásokat, ellátásokat, az aktív munkaerőpiaci eszközöket, intézkedéseket is részletesen tárgyalják. Megismerhetjük az ösztönző rendszerek felépítését, az álláskeresőknek és a munkáltatóknak nyújtott szolgáltatásokat, valamint az alkalmazott kvótákat és hozzájárulásokat.
Általánosságban elmondható, hogy a rendszereknek mindenütt alapvető célja a fogyatékkal élők foglalkoztatásával kapcsolatos érzékenység növelése, az, hogy minél több befogadó munkahely jöhessen létre.
Mindegyik országból bemutatásra kerül egy-két, nemzeti szinteken már működő jó gyakorlat, biztosítva ezzel a sokszínűséget. Több országban találhatunk jó példát arra, hogy egy állami tulajdonú cég, védett foglalkoztató nyílt piaci, integrált, főként a szolgáltatási üzletágban működő munkahelyeken mutatja meg a társadalomnak, hogy megváltozott munkaképességgel is teljes értékű munkát lehet végezni nyílt piaci körülmények között is.
A tanulmány végén a fogyatékossággal élő emberek foglalkoztatására a kilenc országban kialakult gyakorlatok összehasonlító elemzése található. Említésre kerül az átalakult munkaerőpiaci helyzet, melynek jellege mindenütt egyre újabb kihívások elé állítja a foglalkozási rehabilitáció intézményrendszerét, és összefoglaló képet kapunk a támogatások, szolgáltatások jellemzőiről, és természetesen a kötelező foglalkoztatás, illetve hozzájárulás összehasonlítása is megtörténik.
Az írás egyik célja, hogy megalapozott szakpolitikai döntések születhessenek a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatásának motiválása érdekében.
Nem feledkezhetünk el arról a fontos szempontról sem, hogy a célcsoport jelentős munkaerő-tartalékot jelent, ezért foglalkoztatáspolitikai szempontból rendkívül fontos alapos ismeretük.
A program a külföldi állami foglalkozási rehabilitációs támogatási rendszerek feltárását és részletes bemutatását tűzte ki célul a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának ösztönzésének érdekében.
A programmegvalósító kilenc európai ország foglalkozási rehabilitációs gyakorlatának vizsgálatát vállalta, melyben kitérnek az adott ország munkaerőpiaci helyzetére, a megváltozott munkaképességű és a fogyatékos emberek számára, összetételére valamint az adott ország foglalkoztatási rehabilitációs rendszerére.
Vizsgált országok: Anglia, Ausztria, Csehország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország, Németország, Svédország és Szlovákia.
Programmegvalósító:
Szervezet neve |
Település |
Honlap |
Pécsi Tudományegyetem |
Pécs |
„D” komponens
Duo Day – „Neked munka, nekem álom” 2017. évi nemzetközi program hazai megvalósításának támogatása
DUO DAY
„Megváltozott munkaképességű személyek munkaerőpiaci integrációját elősegítő programok támogatása” – FOGLALKOZTATÁS 2016
Duo Day – „Neked munka, nekem álom” 2017. évi nemzetközi program hazai megvalósításának támogatása komponens beszámolója
2017-ben 19 megyében 13 szervezet közreműködésével a Salva Vita Alapítvány központi koordinációjával, illetve útmutatása alapján valósult meg az országos Neked MUNKA Nekem ÁLOM! program.
Ebben az évben 247 résztvevő próbálhatta ki magát az általa kiválasztott álommunkahelyen, és közülük végül 42 fő elhelyezésére is sor került nyílt piaci munkáltatóknál. Az eseményt sajtótájékoztató, médiakampány, slide-show és szóróanyagok kísérték, népszerűsítették.
A Duo Day vagy Shadow day, Magyarországon pedig Neked munka, nekem álom néven ismert program keretén belül a fogyatékos embereknek lehetősége nyílik, hogy egy napig megnézzenek, kipróbáljanak egy őket érdeklő munkakört. A Salva Vita Alapítvány az elmúlt évek során már több ízben megrendezte ezt a programot. Eddig leginkább Budapest területére korlátozódott a rendezvény, amit most a vidéki partnerek segítségével sikerült országos szintűre kierjeszteni.
Programmegvalósító:
Szervezet neve |
Település |
Honlap |
Salva Vita Alapítvány |
Budapest |
Az NFSZK a programok szakmai koordinációján túl, 2017 őszén elindít egy ágazatközi találkozó-sorozatot, országosan összesen 20 helyszínen az oktatási intézményből kilépő fiatalok elhelyezkedésének támogatásához kapcsolódva annak érdekében, hogy teljes képet kapjunk az országban működő, pályakezdőket támogató intézményrendszerek nyújtotta lehetőségekről.